2022-3-RO01-KA210-YOU-000098044
BESZÁMOLÓ A 3 NAPOS ZÁRÓKONFERENCIÁRÓL
Az MRE KIMM a Life4Youth projekt zárókonferenciáját három különböző helyszínen és időpontban tartotta: az első napra 2024. augusztus 27-én Ráckeresztúron, a Rákóczi F. u. 45.-ben; a másodikra 2024. szeptember 4-én Budapesten, a 8. kerület Magdolna u. 33.-ban; a harmadikra 2024. szeptember 18-án Ráckeresztúron, a Madách u. 6.-ban került sor.
A 3 napos zárókonferencia fő célja volt, hogy a Bonus Pastor Alapítvány és az MRE KIMM által létrehozott közös tantervet ismertesse a projektben addig részt nem vett (a partnerségen belüli és kívüli) szakemberekkel. Megtanítsa őket arra, hogyan használhatják mindennapi munkájuk során az elkészült online kiadványt, mely hatékony segítséget nyújthat a drogprevenciót végző szervezeteknek és a fiatalokkal foglalkozó drogprevenciós szakembereknek egyaránt.
Az eseménysorozaton azok a fiatalokkal foglalkozó szociális szakemberek (szociális munkások, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek stb.), pedagógusok vettek részt, akik előzetesen jelentkeztek a programra. A konferenciára olyan fiatalokat is meghívtunk, akik részt vettek a Life4Youth projekt eredményeként létrejött drogprevenciós tanterv tesztelésében, ők beszámoltak a szakemberek előtt arról, hogy mit tanultak a prevenciós programból.
Az első napon a résztvevők Katona Viktor lelkész előadásából megismerhették a Life4Youth – Élet a fiataloknak projektet, valamint a Bonus Pastor Alapítvány által kidolgozott és szakembereink által is a képzésükön elsajátított life coaching fiatalokra specializált életvezetési technikákat, Erdős Eszter lelkész pedig bemutatta az elkészült drogprevenciós tantervet. A program része volt a meghívott fiatalok beszámolója a projektről, a tesztelési folyamatról és hogy az rájuk milyen hatást gyakorolt. Mindkét fiatal pozitív tapasztalatokról számolt be, elmondásuk szerint a családban elszenvedett traumáikat, kudarcaikat és negatív élményeiket új szemszögből tudták vizsgálni, a foglalkozások során hallott szempontok, kérdések, beszélgetések új ötleteket adtak nekik is életük további alakulására nézve. A fórumokon a résztvevők feltehették kérdéseiket is az előadóknak, illetve a fiataloknak.
A zárókonferencia második napjának résztvevői a fiataloknak ajánlott életvezetési technikákról tanulhattak. Katona Viktor lelkész bemutatta a Bonus Pastor Alapítvány bibliai ihletésű életvezetési technikáit, majd egy fiatal számolt be az elmondottak saját életére való hatásairól. A digitalizáció témája, az online térben töltött idő és az offline szabadidős programok közti különbségek, az internetnek és a mobiltelefonoknak a mai fiatal generációra, az ő élethez való viszonyukra, önértékelésükre gyakorolt hatása és a bibliai ihletésű life coaching alkalmazása a probléma enyhítése, a fiatalok tudatosítása érdekében – külön téma volt.
Erdős Eszter moderálásával, Katona Viktor és Hamar János addiktológiai konzultáns részvételével kerekasztal-beszélgetésben vehettek részt a képzési napra jelentkezők az életvezetési technikák témájában. A fórumbeszélgetés alatt a résztvevők által hozott esetek, konkrét, korábbi prevencióval kapcsolatos példák elemzésére is sor került. Az életvezetés alapvetéseiről Katona Viktor tartott előadást a hallgatóságnak, kifejezetten a Bonus Pastor Alapítvány képzésén tanultak alapján.
A projekt harmadik napján a jelentkezők a KIMM drogprevenciós módszertanával ismerkedhettek meg, mely a pozitív pszichológia alapvetéseit hangsúlyozó Portage modellre épül. A projektben résztvevő fiatalok beszámoltak a prevenciós foglalkozások tapasztalatairól. Dr. Péter Judit gyermekpszichiáter „Digitális kapcsolatok, élet a képernyő tükrében” című, prevenciós reagálást szükségessé tevő előadását hallgathatták meg a jelenlévők. Majd műhelymunkák keretében ismerkedhettek meg a Portage módszer alkalmazásával a prevenciós gyakorlatban. A játékos feladatok által a résztvevők megismerkedhettek az élménypedagógiai megközelítés, a művészetterápiás foglalkozások és a sport, a túrák jelentőségével a prevenciós munkában.
Összegzésként Erdős Eszter és Katona Viktor beszélt a Life4Youth életvezetési technikák és prevenciós tanterv jelentőségéről, a hozzá kapcsolódó jövőbeli lehetőségeiről, hogy a felhalmozott tudásanyag átadásával hozzájárulhatunk a drogprevenciós szolgáltatások kínálatának és minőségének javulásához.
A háromnapos rendezvénysorozaton az MRE KIMM munkatársai nemcsak a Bonus Pastor Alapítvánnyal létrehozott közös tantervet mutatták be. A drogfogyasztásban – a posztmodern társadalomban egyre inkább – érintett, a drogfogyasztás által veszélyeztetett célcsoport jellemzőit, illetve olyan módszereket, technikákat, gyakorlati feladatokat hoztak, amelyek a résztvevőket segítik a jövőben a prevenciós programok lebonyolításában, illetve a megismert tapasztalati példák, esettanulmányok által közelebb kerülhetnek a téma megértéséhez, a célcsoport igényeinek megismeréséhez, az elsajátított ismeretek gyakorlati alkalmazásához. A drogprevenciós szakemberekkel folytatott beszélgetésekből kiderült, úgy vélik, a képzésen elsajátított prevenciós ismeretek által magasabb minőségű megelőzési programot kínálhatnak a fiataloknak, amely majd a munkájuk hatékonyságában is pozitív változást idéz elő.